Pielęgnacja, regeneracja i zakładanie trawników.

Pielęgnacja pól golfowych.

Boiska sportowe

Nasze usługi

Zajmujemy się profesjonalną pielęgnacją i regeneracją trawników przydomowych, boisk sportowych trawiastych oraz pól golfowych. Kompleksowa pielęgnacja trawników czy też murawy boiska to szereg zabiegów wykonywanych specjalistycznym sprzętem przy zastosowaniu najwyższej klasy materiałów i środków chemicznych oraz wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy. Taki zestaw w połączeniu z terminowym wykonywaniem zabiegów daje pewność, że Wasz trawnik będzie utrzymany na najwyższym poziomie. Nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak przy intensywnym użytkowaniu powoduje szybkie zużycie, a nawet całkowite zniszczenie naszego trawnika. Darń ulega zniszczeniu i powolnej degradacji, szybko pojawią się chwasty i różnego rodzaju patogeny – choroby i pasożyty. Jedynie dzięki odpowiedniej pielęgnacji można mieć trawnik doskonałej jakości i kondycji. Dokładamy wszelkich starań, by dzięki naszej pracy Wasz trawnik był utrzymany na jak najwyższym poziomie i doskonale się prezentował. Posiadamy specjalistyczny, zmechanizowany sprzęt do pielęgnacji darni, najwyższej jakości środki i materiały oraz, co najważniejsze, fachową wiedzę. Proponujemy usługi kompleksowe a także pojedyncze zabiegi pielęgnacyjne Państwa trawnika mające na celu poprawę jego stanu i wyglądu.

Wykonywane zabiegi:

– Podstawowy program pielęgnacji trawnika

– Wertykulacja trawnika

– Aeracja/napowietrzanie trawnika

– Dosiew nasion

– Nawożenie i nawożenie dolistne

– Kompleksowe odchwaszczanie

– Piaskowanie/top dressing trawnika

– Wetting agent

– Regulator wzrostu

– Wapnowanie

– Kompleksowa regeneracja trawnika

– Inne usługi specjalistyczne w zależności o występujących na danym trawniku problemów np. likwidacja szkodników

– Konsultacje agrotechniczne

Trawnik może być prawdziwym zielonym dywanem i piękną ozdobą ogrodu tylko wtedy gdy jest regularnie i troskliwie pielęgnowany. Jeśli nie będziecie mieli Państwo wystarczająco dużo czasu na jego pielęgnację zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Firma Greenmar – Trawniki i Boiska kompleksowo zajmie się pielęgnacją Państwa trawnika, na każdym etapie jego rozwoju oraz jego aktualnym stanie i kondycji .

PODSTAWOWY PROGRAM PIELĘGNACJI TRAWNIKA

Jest to nasza standardowa propozycja dla naszych klientów. To najprostszy z proponowanych zabiegów aby Państwa trawnik przez cały sezon bardzo dobrze się prezentował. Dbamy o to żeby Wasz trawnik był w jak najlepszej kondycji soczyście zielony i pozbawiony chwastów. Aby stało się to możliwe proponujmy nasz Podstawowy Program Pielęgnacji trawnika. Standardowe elementy tego programu to:

– kompleksowe, odpowiednie nawożenie

– kompleksowe odchwaszczanie

– opryski przeciwko chorobom traw

– nawożenie dolistne

Nasza firma pojawia się w sezonie na Państwa trawniku 4 razy w sezonie co ok. 6-8 tygodni. Ma to na celu zapewnienie trawnikowi najwyższego poziomu nawożenia, w tym nawożenie dolistne, w odpowiednim czasie i co najważniejsze w regularny sposób. Do tego kompleksowe odchwaszczanie i opryski przeciwko chorobom traw. Sposób pielęgnacji, rodzaj nawozu i wykorzystane środki chemiczne są dostosowane do potrzeb w oparciu o wykonaną wcześniej analizę trawnika jak też porę roku.

I wizyta (marzec-maj) – Wiosenna pielęgnacja

Pierwsza wizyty na Waszym trawniku podczas, której stosujemy wyjątkowy mocny, szybko działający otoczkowany nawóz granulowany. Jest to nawóz specjalnie przystosowany do wiosennej pory i niższych temperatur. Dodatkowo stosujemy nawóz dolistny co pozwala w krótkim czasie uzyskać zielony kolor trawnika, dużo wcześniej niż w przypadku używania wyłącznie nawozów granulowanych. Wykonujemy również kompleksowe odchwaszczanie + opryski przeciwko chorobom traw. Stosujemy opryski wysokowydajnym preparatem odchwaszczającym, aby pozbyć się chwastów takich jak stokrotki, babki, mlecze, koniczyny i inne. W tym okresie proponujemy dodatkowo: Wertykulację, Aerację, Dosiew Nasion oraz Piaskowanie/Top-Dressing Trawnika.

II wizyta (czerwiec – lipiec) – Pielęgnacja wczesnym latem.

Podczas drugiej wizyty na Państwa trawniku stosujemy nawóz granulowany odpowiedni do tej pory roku oraz wykonujemy nawożenie dolistne, odżywiając trawnik przez następne 2 miesiące. Dodatkowo ponownie kompleksowo odchwaszczamy trawnik i wykonujemy opryski przeciwko chorobom traw. Wspaniały kolor osiągamy poprzez zastosowanie preparatów z żelazem i innymi mikroelementami, które działają ochronnie i wzmacniająco na trawy. W razie potrzeby wykonujemy też inne dodatkowe zabiegi jak np. magazynowanie wody Wetting Agent czy Regulator Wzrostu Trawnika.

III wizyta (sierpień-wrzesień) – Pielęgnacja późnym latem

Trawnik nawozimy specjalistycznym na tą porę roku nawozem otoczkowanym o mniejszej ilości azotu. Do tego wykonujemy opryski ochronne przed pewnymi chorobami trawników takimi jak czerwona nitkowatość, rdza, fusarium czy pleśń lub śluzowiec. Likwidujemy ewentualne szkodniki na trawniku oraz kompleksowo odchwaszczamy trawnik. W tym okresie, w miarę konieczności, dodatkowo proponujemy: Wertykulację, Aerację, Dosiew Nasion, Piaskowanie/Top-Dressing Trawnika.

IV wizyta (wrzesień – listopad) – Pielęgnacja jesienna

Na zakończenie sezonu stosujemy specjalny jesienny nawóz, który przygotowuje Wasz trawnik do okresu jesienno-zimowego Nawóz z dużą ilością potasu, minimalną już azotu i fosforu oraz odpowiednimi mikroelementami, szczególnie żelazem. Pielęgnacja skupia się też na odchwaszczaniu i opryskach przeciwko możliwym o tej porze roku chorobom traw. Działania takie doskonale przygotowują trawnik do zbliżającej się zimy, gwarantując jego zdrowy i piękny wygląd wczesną wiosną. W tym czasie lub podczas osobnej wizyty proponujemy naszym klientom Wapnowanie trawnika.

W tym czasie, na zakończenie sezonu, wskazane jest też wykonanie aeracji/napowietrzenia trawnika bolcem pełnym na głębokość około 12 cm. 

AERACJA / NAPOWIETRZANIE TRAWNIKA

Aeracja trawnika polega na nakłuwaniu darni przy użyciu bolców lub pustych, zaokrąglonych na końcach, rurek. Zabieg ten wykonuje się specjalistyczną maszyną zwaną aeratorem. Aeracja trawnika jest to napowietrzanie gleby, napowietrzanie strefy korzeniowej trawnika. Zabieg ten stosuje się najczęściej na początku sezonu po okresie zimowym. A w przypadku intensywnej eksploatacji trawnika, na ciężkim i zbitym podłożu aerację wykonujemy nawet 3 razy w sezonie. Intensywne użytkowanie, częste nawadnianie, koszenie bez zbierania trawy, zbita strzecha/warstwa filcu przyczynia się do znacznego ubicia wierzchniej warstwy podłoża. Powoduje to zmniejszenie dopływu powietrza do korzeni, wody oraz składników odżywczych z nawozów, a w konsekwencji pogorszenie jakości murawy. Zabiegi aeracji/napowietrzania trawnika poprawiają stosunki powietrzno-wodne w podłożu, a tym samym przyczyniają się do polepszenia stanu trawników (masa korzeni traw zwiększa się, a darń trawnika wyrównuje). Ponadto po zastosowaniu tych prac wyraźnie zwiększa się zdolność darni do ukorzenienia oraz efektywniejszego wykorzystania składników pokarmowych pobieranych z gleby czy też absorbcji wody przez system korzeniowy.

Systematyczna aeracja/ napowietrzanie trawników przyczynia się do:

▪ poprawy wymiany powietrza pomiędzy glebą a atmosferą

• obniżenia strat wynikających z nadmiernego wyparowywania wody z gleby,

• efektywniejszego działania nawozów,

• podniesienia średniej temperatury gleby w strefie korzeniowej,

• zwiększenia elastyczności trawnika,

• zwiększenia zdolności regeneracyjnych.

▪ rozbicia warstwy zalegającego filcu

▪ rozluźnienia podłoża

▪ wpływa na mocniejszy system korzeniowy

Najefektywniejsza jest aeracja otworowa bolcami pustymi w środku (rurki wycinają w podłożu trawnika pionowe otwory) na głębokość minimum 7-8 cm na całej powierzchni trawnika. Ilość otworów to około 200 na m2. Wycięte z podłoża tzw. wykorki ziemi zostają na powierzchni po czym są zbierane bądź likwidowane poprzez wertykulację. Dodatkowo przyczynia się to do poprawy stanu nawierzchni oraz jej struktury. Inny rodzaj aeracji to aeracja kolcami pełnymi czyli nakłuwanie powierzchni murawy kolcami pełnymi, bez wykorków. Ten rodzaj aeracji wykonujemy przy szczególnie zbitym i twardym podłożu lub jeśli chcemy, poprzez piaskowanie, zmienić strukturę podłoża na bardziej przepuszczalne.

Aeracja jest też szczególnie wartościowym zabiegiem przypadku, gdy na naszym trawniku pojawią się choroby bądź też gdy trawnik jest przesuszony i chcemy go szybko postawić na nogi. Wówczas napowietrzanie jest niezbędnym, doraźnym zabiegiem pozwalającym poradzić nam sobie z problemami, które mogą wystąpić na naszym trawniku. Ale żeby ten zabieg był skuteczny należy go wykonać specjalistycznym aeratorem. Zwykłe urządzenia tego typu dostępna w wypożyczalniach nie spełniają tego zadania.

WERTYKULACJA

Zabieg wertykulacji to pionowe nacięcie darni. Głównym celem wertykulacji jest usunięcie nagromadzonej warstwy filcu oraz, poprzez przecinanie rozłogów, pobudzanie trawy do rozrostu. Pionowo tnące narzędzie wertykulatora przecina darń na głębokość do 2 cm. Poprzez to działanie gleba może na powrót absorbować odpowiednią ilość wilgoci, powietrza oraz substancji odżywczych. Zbieg ten wykonujemy nożami bijakowymi lub nożami tnącymi.
Wertykulacja ma na celu:
– usunięcie filcu powierzchniowego,
– mechaniczne usunięcie chwastów i mchów,
– stworzenie lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i nawozów,
– tworzy korzystniejszych warunków dla przeprowadzenia dosiewu
– pobudzenie trawnika do rozrostu
– zwiększenie elastyczności trawnika,
– zwiększenie przepuszczalności podłoża

Najlepsze efekty daje wertykulacja krzyżowa wzdłuż i wszerz naszego trawnika. Obowiązkowo po wertykulacji należy dokładnie zagrabić powstały pokos tak aby nie zalegał na trawniku. Wertykulacja jest szczególnie wskazana w miejscach, w których występuje mech. Przewietrzenie i przerzedzenie górnej warstwy darni pobudza do wzrostu trawnik, który zacznie wypierać mech. Poza tym wertykulacja delikatnie osusza podłoże co też pomaga w likwidacji mchu.

DOSIEW NASION

Okres życia trawy to ok. 4 do 5 lat. Po tym czasie jej zdolność do prawidłowego wzrostu maleje. Słaba murawa nie jest w stanie poradzić sobie z chorobami, szkodnikami i zachwaszczeniem. Aby mieć gęsty, naturalnie zielony trawnik cieszący się nienaganną kondycją, należy pamiętać o przeprowadzaniu zabiegu dosiewu nasion. Coroczne dosiewanie nasion nawet w małej ilości jest jednym z najlepszych sposobów na zwarty, gęsty i soczyście zielony trawnik. W naszej pracy dosiew nasion wykonujemy sprawdzoną i powszechnie stosowaną na trawnikach metodą dosiewu wgłębnego-szczelinowego. Nasiona traw na całej powierzchni murawy są wsiewane specjalistycznym siewnikiem mechanicznym na głębokość 1-1,5 cm. Dzięki tej metodzie nasiona zostają umieszczone w „gniazdach”, w których mają optymalne warunki do szybkiego wzrostu i rozwoju – nieprzerwany dostęp do wilgoci, ochrona przed wiatrem, słońcem, ptakami, itp. W naszej pracy wykorzystujemy mieszanki traw tylko renomowanych producentów – żadnych tanich marketowych mieszanek. Minimalna dawka nasion to 25-35 gr/m2 przy znacznie przerzedzonym trawniku albo 10-15 gr/m2 przy standardowym dosiewie. Dosiew nowych nasion wykonujemy na początku sezonu bądź też po okresie letnim na przełomie sierpnia i września.
Dosiewanie nowej trawy zwiększa różnorodność naszego trawnika przez co jest bardziej wytrzymały na choroby, szkodniki oraz trudne warunki jak susza, częste użytkowanie czy zacienienie. Prawidłowo wykonany dosiew nasion traw jest też jednym z zabiegów pielęgnacji pomagającym walczyć z mchem.

NAWOŻENIE I NAWOŻENIE DOLISTNE

Trawnik wymaga regularnego nawożenia. Jest ono niezbędne aby murawa była soczyście zielona i prawidłowo rosła. W sezonie trawnik nawozimy 3-4 krotnie, a trawniki szczególnie intensywnie użytkowane oraz boiska nawet 5 razy w sezonie. Pierwsze nawożenie trawnika powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, zaraz po pierwszym koszeniu. Trawnik mimo, że należy do najniższych części ogrodu, potrzebuje najwięcej składników odżywczych i jest jego największym konsumentem. Dzieje się tak ponieważ trawnik przez cały czas intensywnie rośnie, podlega wielu zabiegom pielęgnacyjnym a to powoduje jego duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, szczególnie azot.

Azot (N) jest odpowiedzialny za intensywny wzrost trawnika, fosfor (P) wspomaga w rozwoju systemu korzeniowego a potas (K) sprawia że trawnik jest odporniejszy na niekorzystne warunki jak susza, mróz czy choroby. Ważną rolę odgrywają też magnez (Mg) i wapń (Ca). Magnez jako składnik chlorofilu jest niezbędny do uzyskania zielonej barwy trawnika. Natomiast wapń pomaga w utrzymaniu odpowiedniego odczynu gleby. Pożądanym składnikiem nawozów do trawników są też mikroelementy jak żelazo, bor, mangan, cynk czy też miedź. W naszej pracy nawożenie trawników wykonujemy tylko specjalistycznymi nawozami granulowanymi najlepszych na rynku firm. Nawozy te są otoczkowane, o wydłużonym czasie działania do 2-3 miesięcy i podwyższonej zawartości NPK. Nawozy otoczkowane są tak wykonane, że granulka nawozu mineralnego jest pokryta osłonką woskową lub z naturalnej żywicy, z polimerów czy też osłonką siarkową. Dzięki temu składniki odżywcze uwalniają się powoli i równomiernie. Inne zalety nawozów otoczkowanych długo działających to:

▪ równomierne uwalnianie składników odżywczych i stabilny wzrost trawnika

▪ nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania, „spalenia” trawnika

▪ ochrona środowiska – 3 razy mniejsze przenikanie do wód gruntowych

▪ mniej koszenia

W naszej działalności, dla większego efektu i utrzymania trawnika w doskonałej kondycji i wyglądzie, nawożenie wykonujemy cztery razy w sezonie – wiosenne, późno wiosenne/letnie, późnoletnie i jesienne.

Innym rodzajem nawożenie trawnika jest nawożenie dolistne w formie oprysku. Nawozy płynne działają najszybciej bo od razu docierają do trawnika dolistnie i doglebowo. Dzięki temu najszybciej widać efekt stosowania. W naszej działalności nawozy płynne stosujemy jako uzupełnienie nawożenia nawozem granulowanym.

ODCHWASZCZANIE

Chwasty to wszelkie niepożądane inne rośliny na naszym trawniku. Chwasty nie tylko szpecą trawnik ale także mu zagrażają. Jeśli pozwolimy im się rozwijać to zaczną zagłuszać rozwój traw konkurując z nimi o wodę i składniki odżywcze. Aby utrzymać nasz trawnik w dobrej kondycji należy zadbać o jego regularne odchwaszczanie. Jednorazowe odchwaszczanie tylko na jakiś czas ustrzeże trawnik przed ponownym pojawieniem się chwastów. Chwasty zakłócają piękny wizerunek naszego „zielonego dywanu”. Walka z nimi często bywa trudna, zwłaszcza jeśli w sąsiedztwie są liczne inne zbiorowiska roślin lub za płotem mamy las czy też łąkę. Rozróżniamy chwasty jednoliścienne (chwasty z rodziny traw trawiaste o jednym liścieniu) oraz chwasty dwuliścienne (o dwóch liścieniach). Chwasty dzielą się też na rośliny roczne, dwuletnie lub wieloletnie. Największy problem na trawnikach stanowią właśnie chwasty wieloletnie, odrastające, gatunki rozrastające się przez rozłogi, czy chwasty wytwarzające wiele nasion np. mlecz. Skuteczną metodą walki z chwastami jest odchwaszczanie chemiczne. Wykonujemy je w formie oprysku specjalistycznymi, selektywnymi środkami chemicznymi.
Wbrew pozorom skuteczne odchwaszczanie trawnika jest bardzo wymagające. Aby było skuteczne nasz trawnik powinno się odchwaszczać 3-4 razy w roku. Proszę pamiętać, że nie ma jednego skutecznego środka chemicznego eliminującego od razu wszystkie chwasty występujące na trawniku. Aby efekt był zadowalający odchwaszczanie powinniśmy powtarzać co 6-8 tygodni. Odchwaszczenie łączymy z nawożeniem i jest to standard w naszym Podstawowym Programie Pielęgnacji.

PIASKOWANIE / TOP DRESSING

Jest to zabieg zalecany a wręcz wskazany przy profesjonalnej pielęgnacji trawników i boisk. Polega na równomiernym rozprowadzeniu materiału sypkiego po całej powierzchni trawnika. Używamy do tego piasku płukanego. W przypadku piaskowania stosujemy piasek płukany o frakcji maksymalnie 2 mm, pozbawionego gliny i kamieni. Top dressing natomiast jest to mieszanka trzech rozdrobnionych składników: piasku, torfu i gliny oraz dodatków takich jak kreda lub kompost. Do top dressingu możemy też wykorzystać ziemię ogrodowa ale tylko przesianą. Ziemia taka musi być pozbawiona zbędnych dodatków jak obumarłe korzenie czy gałązki.

Wykonanie piaskowania czy top dressingu uzależnione jest od tego na jakim podłożu jest trawnik. W przypadku podłoża ciężkiego, gliniastego wykonujemy piaskowanie. A w przypadku ubogich, lekkich ziem stosujemy top dressing.

Celem tych zabiegów jest przede wszystkim zmiana struktury podłoża, a tym samym jego właściwości fizyko-chemicznych. Piasek zwiększa przepuszczalność i porowatość podłoża, rozluźnia wierzchnią warstwę na glebach zbitych, gliniastych, stwarzając lepsze warunki do rozwoju korzeni oraz ułatwia wnikanie powietrza, wody i nawozów do strefy korzeniowej. Dzięki porowatej strukturze piasku unikamy zastoju wody, a to z kolei pomaga pozbyć się mchu. Murawa staje się również bardziej sprężysta. Ponadto przy dosiewie nowej trawy piasek zabezpiecza nowo wysiane nasiona przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Następną korzyścią piaskowania jest wyrównywanie drobnych nierówności trawnika, wypełniając wszystkie zagłębienia (do 15 mm). Piaskowanie stymuluje trawnik do wytwarzania nowych pędów traw, powodując zagęszczanie trawnika a to pomaga w walce z chwastami i mchem.

Kluczem do poprawnego wykonania tego zabiegu jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Piaskowanie za pomocą taczki, łopaty i grabek nie sprawdza się na większych powierzchniach. Aby rozprowadzić równomiernie np. 3 mm warstwę piasku potrzebne jest specjalne urządzenie mechaniczne zwane piaskarką. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, piaskowanie powinno się wykonać po aearcji lub wertykulacji trawnika. Dzięki temu piasek dotrze do gleby szybciej oraz wypełni otwory powstałe podczas aeracji/napowietrzania. W celu równomiernego rozłożenia wysypanego materiału, po piaskowaniu dodatkowo wykonujemy zabieg włókowania lub wczesywania.

W zależności od rodzaju trawnika stosujemy około 3-5 kg piasku na 1 m2, co daje nawet 500 kg na 100m2/1ar. Piaskowanie można wykonać jako pojedynczy zabieg ale najlepsze rezultaty daje w połączeniu z aeracją lub/i wertykulacją. Nie ma też ściśle określonych rygorów czasowych dotyczących pory roku. W zasadzie można to robić przez cały sezon, choć najlepsze efekty uzyskamy na wiosnę oraz późnym latem. Piaskowanie jest nieodzowne przy regeneracji trawnika.

REGENERACJA TRAWNIKA

Nasze kilkuletnie doświadczenie w zakresie pielęgnacji trawników pozwoliło nam na opracowanie i wdrożenie unikatowej na rynku usługi, która poprawi stan nawet bardzo zaniedbanego czy też zdewastowanego trawnika. Dzięki Regeneracji Trawnika poprawi się wygląd murawy, kondycja trawnika, nierówności zostaną zlikwidowane, pozbędziecie się Państwo uciążliwych chwastów a właściwości, zarówno fizyczne jak i chemiczne w glebie znacznie się poprawią. Nasz program Regeneracji Trawnika zawiera, w zależności od potrzeb, minimum 10-12 zabiegów pielęgnacyjnych. Podobne zabiegi wykonywane są na polach golfowych – wykorzystujemy tą samą technologię i te same środki chemiczne. W procesie Regeneracji trawnika nie zrywamy starej darni. Zostawiamy to co jest wartościowe i nadaje się do dalszego użytku. To co zostaje stanowi niejako „szkielet” pod rozwój nowego trawnika.

Regeneracja trawnika obejmuje m in.:

– podwójną aerację otworową

– podwójna wertykulacja

– dosiew nowych nasion metodą szczelinowo-wgłębną

– kompleksowe odchwaszczanie

– piaskowanie/top dressing

– wczesywanie/włókowanie po piaskowaniu

– wyrównywanie nierówności i uzupełnianie ubytków

– wałowanie terenu

– nawożenie nawozem granulowanym

– nawożenie dolistne

– opryski przeciwko chorobom traw

– inne zabiegi w zależności od złożoności procesu regeneracji

Cały proces potrzebuje tylko paru dni naszej pracy, żeby na nowo stworzyć odnowiony, gęsty i zielony trawnik. Trawnik po pełnej regeneracji wygląda jak nowy w ciągu zaledwie 6-8 tygodni. To wszystko bez bałaganu związanego z likwidacją starego i zakładaniem nowego trawnika. Za kompletny program regeneracji zapłacicie Państwo około  1/3 a nawet 1/4 ceny, którą musielibyście ponieść w przypadku zakładania trawnika od nowa.

WETTING AGENT

Uszkodzenia murawy spowodowane suszą są częstym problemem w ogrodach naszych klientów. Najczęstsza przyczyną jest nieodpowiednie nawadnianie albo zbyt przepuszczalne podłoże. Rozwiązaniem tego typu problemów, który z powodzeniem stosujemy, jest zabieg zwany Wetting Agent. Ma on na celu stymulowanie gleby do lepszego gromadzenia w niej wody.
Wykorzystujemy tu specjalistyczny środek stymulujący przenikanie i magazynowanie wody. Woda przenika bardziej równomiernie w rejon korzeni roślin, dzięki czemu roślina może się lepiej zabezpieczyć przed wysokimi temperaturami. Poprzez tworzenie trwałej powłoki wodnej wokół cząsteczek podłoża, Wetting Agent powoduje, że woda i powietrze przemieszczają się jednolicie i nieustannie pomiędzy korzeniami roślin. Rośliny łatwiej pozyskują wodę i mają do niej większy dostęp a więc są bardziej odporne na suszę. System obronny roślin zostaje wzmocniony i w efekcie zwiększa się odporność darni.

REGULATOR WZROSTU

Stosowanie regulatora wzrostu ma na celu zmniejszenie tempa wzrostu trawy szczególnie jeśli mamy na trawniku mieszanki sportowe. Dzięki temu koszenie trawnika nie będzie już tak często wykonywane. Pozwoli to nam zaoszczędzić czas, który można wykorzystać na wypoczynek lub inne prace ogrodowe.
Regulator wzrostu cechuje składnik, który zachęca źdźbło trawy do wydłużania żywotności komórek oraz hamuje wzrost pionowy. Wspomaga wzrost i rozwój korzeni. Trawa staje się grubsza i trawnik staje się bardziej gęsty. Unikalny skład chemiczny środka sprawia, że trawa jest bardziej odporna na ekstremalne warunki środowiskowe podczas całego okresu wegetacyjnego. Działanie środka powoduje pomniejszenie odległości między węzłami krzewienia, co prowadzi do bardziej zwartej struktury. Ogólny efekt tego zabiegu pozwala na otrzymanie zdrowszej darni, lepsze przygotowanie do ekstremalnych warunków letnich, poprzez zmniejszenie utraty wilgotności w źdźble trawy. Zalecamy aplikację tego środka w okresie zwiększonego wzrostu trawy, najlepiej późną wiosną lub wczesnym latem. Robimy to nie wcześniej niż 14 dni po nawożeniu i odchwaszczaniu trawnika tak aby składniki mineralne zawarte w nawozie zaczęły działać. Jednorazowe zastosowanie regulatora wzrostu spowolni wzrost trawy na 4-8 tygodni.

WAPNOWANIE

Wapnowanie trawnika jest ważnym, choć często niedocenianym i zapominanym zabiegiem, który wykonuje się na koniec sezonu. Najlepszą porą jest jesień. Jest to w zasadzie jedyny okres w ciągu roku kiedy można i należy wykonać wapnowanie trawnika. Zabieg ten zmniejsza przede wszystkim zakwaszenie gleby. Zwiększa natomiast działanie nawozów mineralnych — aktywizuje potas oraz pomaga w wykorzystaniu fosforu (gdy gleba jest zbyt kwaśna, rośliny mają problemy z jego przyswajaniem). Wapnowanie korzystnie wpływa na strukturę gleby – dzięki niemu próchnica zlepia się, przybierając bardzo korzystną dla korzeni postać gruzełkowatą, wpływającą między innymi na lepsze przyswajanie składników pokarmowych przez trawy.
Istotną zaletą wapnowania jest także zapobieganie chorobom grzybowym i powstawaniu mchu na trawniku oraz przeciwdziała występowaniu larw szkodników traw, szczególnie uaktywniających się wczesną wiosną.
Jeżeli na Państwa trawniku i w ogrodzie pojawiał się mech lub skrzypy, trawa była słaba i miała jasną barwę mino regularnego nawożenia, świadczy to o zbytnim zakwaszeniu gleby.
Do wapnowania trawnika stosujemy tylko środki do tego celu stworzone, specjalnie na potrzeby trawników, muraw boisk piłkarskich i pól golfowych. Nie stosujemy tanich marketowych środków wapnujących. Odradzamy także ich stosowanie na trawnikach ponieważ bardziej mogą zaszkodzić nić pomóc naszemu trawnikowi. Jednorazowo na trawnik aplikujemy 5-8 kg środka wapnującego z domieszką magnezu, miedzi, boru i cynku.

KONSULTACJE AGROTECHNICZNE

Jest to ocena stanu trawnika, jego podłoża czyli pełna diagnostyka trawnika czy wraz z zaleceniami pielęgnacyjnymi. W skład takiej ekspertyzy wchodzi m in.:
– pobranie próbek ziemi do analizy oraz badanie podłoża na zawartość podstawowych składników odżywczych,
– określenie/zbadanie pH podłoża w sposób laboratoryjny,
– badanie stanu zadarnienia oraz zachwaszczenia trawnika,
– określenie składu gatunkowego mieszanki trawiastej na badanym terenie,
– badanie stanu zagęszczenia podłoża (m in. przepuszczalność dla wody) oraz składu granulometrycznego,
– zdiagnozowanie występujących ewentualnych chorób traw, pasożytów, chwastów oraz sposobu walki z nimi,
– określenie przyczyn obecnego stanu nawierzchni, ocena kondycji trawnika oraz opracowanie zaleceń regeneracyjnych,
– opracowanie, na podstawie badań laboratoryjnych, rocznego planu nawożenia oraz oprysków prewencyjnych,
– opracowanie podstawowych zasad pielęgnacji, zabiegów oraz użytkowania trawnika,
– dobór i ocena sprzętu do pielęgnacji trawnika.

N

Trawniki

N

Boiska sportowe

N

Pielęgnacja pól golfowych

ul. Plażowa 65

15-502 Białystok

tel. 695 024 804

NIP: 966-135-65-37